Härligt att plöja sitt ex idag. Inte alls fel för en nostalgijunkie att få så mycket gammalt med guldkorn som detta tidlösa stycke från 1996:
"Världen har blivit lite bättre sedan East Front bildades påstår vi med ödmjuk och stolt röst. En del vill gå så långt som att säga att världen går under utan East Front. Kanske är det så."
Numret kom igår och gav bra läsning till bussen imorse. Kul också att brevet var adresserat till "Korpserien 5a" istället för min adress "Korpstigen 5a" :rotfl: Hursomhelst så håller fanzinet väldigt hög nivå! Bra jobbat!
Kul också att brevet var adresserat till "Korpserien 5a" istället för min adress "Korpstigen 5a" :rotfl:
Öster News är som tidigare en kombo av spådam och undergångspredikare här dock med oväntad bra framförhållning gentemot sina brevbärare. Själv delade jag en gång i tiden när vi körde med ideella brevbärare för de lokala prenumeranterna ut numren på stadsdelen Öster (distriktens Rolls Royce) och fick uppenbarelser om att bättre tider skulle komma efter några mörka krigsår 1998-2001 när jag hade Fredsgatan på min lott.
Hej hej alla! Till uppehållet hinner vi inte få ihop ny publikation, men vi siktar på precis efter. Då tänker vi att sund tid för eftertanke tillsammans med EM och OS ges.. Alltså - ny dödslinje 6 augusti. Bidra. Sprid. Älska.
Bidragen har haglat in. Not. Nu när alla samlat pengar färdigt, så är det dags att börja samla alster till ett nytt nummer - vi behöver er hjälp!
Ett tänkbart uppslag för det man vill göra är, med tanke på den senaste tidens diskussioner, den där spelaren som man håller lite extra varmt om hjärtat genom åren. Tänk Simba-Teever, Zingo-Mattsson etc. Vad man sedan gör är som vanligt fritt, intervju, krönika, undersökande text, serie, dikt, you name it. Eller så gör man något helt annat.
Följande är rödmarkerade på Ayatollah Cedermarkers wanted-for-delivery-till-det-berömda-julnumret-listan: Håkan från Kenya Levinsson från Lammhult bin Lindstig Standard Aaron Leifby von Phalénberg Winberg Bergberg Raz Rydén Erik "Trollhättans Che" Svensson Heter Pansen Jonny Gill gör vad han vill Klabbe Lindahl
Dessa kommer att förföljas lite extra, men det betyder inte att ni andra går fria..
Ett stort tack till redaktörer och medarbetare för ännu ett gediget nummer! Ett fanzine i tryck, så ofattbart otidsenligt och vackert. All annan sån verksamhet upphörde för länge sedan, vilse bland ettor och nollor. Men inte Öster News. För oss som tillber den gamla skolan är detta alltid lika välkommet. Studentikost, icke-hippt? Kanske det. Men orden kommer klia som lös i din hårbotten, vaka över de sista resterna av ditt väsen. Jarelind i clinch med Concha, Ambulansungar, Tyler Hughes, Eneroth, Zingo. Många kända namn, lika disparata som kryddorna i julens glödgade vin. Den tunga statistiken, den gråtmilda sentimentaliteten lyser med sin frånvaro. Gott så! Nu är tid för lätthet, koncentration och ett sista språng uppåt, bort från detta gemytliga helvete. Rönnbären och lipen kommer i nästa nummer. Detta var vad jag behövde. Tack än en gång!
Hörni. Nu är alla glada. Eller lättade. Eller både och. Uppåt, framåt, hursom!
Vad passar väl bättre då än att i glädjens rus göra något för att medverka i ett julnummer? Vi tänker såhär, oortodoxt.., att vi faktiskt skulle försöka få ut ett julnummer innan jul.. Så. 20 november siktar vi på som dödslinje. Skriv, bröder och systrar. Hylla, hoppas, minns. Alla är kallade, känn er manade. Hör av er om ni vill bolla uppslag, eller om ni har något på g in,
Kommentarer
TACK alla inblandade, bra jobbat!
"Världen har blivit lite bättre sedan East Front bildades påstår vi med ödmjuk och stolt röst. En del vill gå så långt som att säga att världen går under utan East Front. Kanske är det så."
Hursomhelst så håller fanzinet väldigt hög nivå! Bra jobbat!
Till uppehållet hinner vi inte få ihop ny publikation, men vi siktar på precis efter. Då tänker vi att sund tid för eftertanke tillsammans med EM och OS ges.. Alltså - ny dödslinje 6 augusti.
Bidra. Sprid. Älska.
Bidragen har haglat in. Not.
Nu när alla samlat pengar färdigt, så är det dags att börja samla alster till ett nytt nummer - vi behöver er hjälp!
Ett tänkbart uppslag för det man vill göra är, med tanke på den senaste tidens diskussioner, den där spelaren som man håller lite extra varmt om hjärtat genom åren. Tänk Simba-Teever, Zingo-Mattsson etc.
Vad man sedan gör är som vanligt fritt, intervju, krönika, undersökande text, serie, dikt, you name it.
Eller så gör man något helt annat.
Ni når oss här, eller på aldriggerviupp@gmail.com
Ny dödslinje 14/8.
:forzaoif:
Saknar en del stadiga bidragsgivare.. Har ni semester? :cover:
Som sagt flera som brukar hjälpa till att fylla ett nummer, där vi inte sett nåt.. Hör av er nu i dagarna så gör vi plats för nåt när vi redigerar..
För luring gör vi alltid plats..
Följande är rödmarkerade på Ayatollah Cedermarkers wanted-for-delivery-till-det-berömda-julnumret-listan:
Håkan från Kenya
Levinsson från Lammhult
bin Lindstig
Standard Aaron
Leifby
von Phalénberg
Winberg Bergberg
Raz Rydén
Erik "Trollhättans Che" Svensson
Heter Pansen
Jonny Gill gör vad han vill
Klabbe Lindahl
Dessa kommer att förföljas lite extra, men det betyder inte att ni andra går fria..
Jarelind i clinch med Concha, Ambulansungar, Tyler Hughes, Eneroth, Zingo. Många kända namn, lika disparata som kryddorna i julens glödgade vin. Den tunga statistiken, den gråtmilda sentimentaliteten lyser med sin frånvaro. Gott så! Nu är tid för lätthet, koncentration och ett sista språng uppåt, bort från detta gemytliga helvete. Rönnbären och lipen kommer i nästa nummer. Detta var vad jag behövde. Tack än en gång!
Längtar efter julnumret!
Vad passar väl bättre då än att i glädjens rus göra något för att medverka i ett julnummer? Vi tänker såhär, oortodoxt.., att vi faktiskt skulle försöka få ut ett julnummer innan jul.. Så. 20 november siktar vi på som dödslinje. Skriv, bröder och systrar. Hylla, hoppas, minns.
Alla är kallade, känn er manade.
Hör av er om ni vill bolla uppslag, eller om ni har något på g in,
ÖN-red
aldriggerviupp@gmail.com